מטבח עץ או מטבח זכוכית?

כשמחליטים להחליף מטבח או לשפץ את המטבח הקיים, נתקלים במושגים מוזרים הקשורים לחומרי פרזול וגלם, והסדר הראוי והנכון בו צריך לעצב את המטבח. ככל שמתעמקים יותר במונחים הקשורים לעיצוב מטבח, כך מתבלבלים יותר.

תמונה של מטבח זכוכית


מאמר זה נועד להכניס סדר בבלגן, להחליט אם כדי ללכת על מטבח עץ או מטבח זכוכית, ולחשוף את כל היתרונות והחסרונות של החומרים השונים, סוגי מטבחים שונים, הציפויים השונים, הבנה בחומרי הגלם, סודות שמירת מטבח תקין לטווח הארוך, ומה זה בעצם "פרזול".

הבנת חומרי עיצוב מטבחים

אלו הם החומרים הקשורים לבניית המטבח, כולל המגרות, הארונות והמדפים. כל אדם בוחר את החומרים המועדפים עליו, ויכול להחליט אם הוא מעוניין לעצב מטבח עץ או מטבח זכוכית, מטבח שבבית או סנדוויץ', הכול בהתאם לאפשרויות התקציב האישיות. יחד עם זאת, יש להבדיל בין החומרים מהם נבנה המטבח, לבין החומרים המשפיעים על ציפויים כגון זכוכית או פורמייקה המיועדים לציפוי הארונות.

מטבח זכוכית

הבחירה היעילה ביותר לעיצוב מטבח היא בחירה בעץ מלא וטבעי, ללא קשר לסגנון העיצוב הנבחר. בחירה בעץ מלא היא בחירה יעילה, שכן זהו חומר שאינו נשבר, ונותר עמיד לטווח הארוך. הוא אינו נהרס בקלות, אינו סופג את ריחות הבישול והטיגון במטבח, ואינו נסדק בקלות.

עץ הוא החומר העמיד ביותר בטבע, ונושא יתרונות בולטים כשמשווים אותו לחלופות זולות יותר. הוא אסתטי ממש כמו יצירת אמנות, לעומת ציפוי פורמייקה המעניק תחושה של מטבח בבית חולים. יש לו חן ויופי טבעיים, והוא נחשב לחומר חם ואורגני. אין צורך לעצב את כל המטבח עם עץ, אלא לשלב אותו בנקודות מסוימות להענקת השפעת נועם וחום למטבח.

ללא קשר להחלטה שהתקבלה לגבי מטבח עץ או מטבח זכוכית, חשוב להקפיד שהמטבח יעוצב מחומרים איכותיים, ולהקפיד על אמצעי זהירות בשימוש בו. יש לבחור בקפדנות את חומרי הניקוי על מנת שלא להרוס את המשטחים, להימנע מחיתוך ירקות ישירות על השיש, או הצבת סירים רותחים על משטח העץ או הזכוכית כדי להימנע מתאונות של כוויות או פיצוצים.

מומחים בעיצוב מטבחים עומדים לרשות הצרכנים עם תשובות לכל השאלות, ומדריכים אותם לגבי ההתנהלות הנכונה ביותר כשזה מגיע לעיצוב ותכנון המטבח.